Jesteś tutaj:  Aktualności - Towarzystwo Wieniawskiego / Sukces naszego Chóru Kameralnego na 23. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Malcie

Sukces naszego Chóru Kameralnego na 23. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na MalciePoznański Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego (Malta, 2017 r.)


Święto chórów - Międzynarodowy Festiwal Chóralny Malta 2017: 
wielki sukces chórów z Poznania i Wielkopolski!


Międzynarodowy Festiwal Chóralny na Malcie (Malta International Choir Festival), odbywający się w dniach 2-5 listopada 2017 r. w Valletta i okolicy, był 23 edycją festiwalu, który już na stałe wpisał się w kalendarium wydarzeń kulturalnych na wyspie. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1988 r. i od tamtej pory odbywa się regularnie co roku (a od 2007 r. – co dwa lata), przyciągając coraz liczniejsze rzesze zespołów i chórzystów z różnych zakątków świata. W spotkaniu wzięło udział 36 różnej wielkości zespołów chóralnych (od kilku- do kilkudziesięcioosobowych - łącznie ok. 1080 chórzystów), m. in. z Malty, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Bułgarii, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowenii, Rosji, Czech, a także z Izraela, Indonezji i Chin; licznie przybyły zwłaszcza chóry z Polski (aż 8 zespołów).

Poznań i Wielkopolskę reprezentowały dwa zespoły: Poznański Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego pod dyrekcją Katarzyny Matelskiej oraz 16-osobowy Chór Żeński Canzona z Murowanej Gośliny pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej. Oba zespoły spisały się znakomicie podczas przesłuchań konkursowych zdobywając:

1. Kameralny Wieniawskiego - Grand Prix i „Honorary Diploma of Excellence” (Honorowy Dyplom Doskonałości)w kategorii muzyka świecka (Secular 1) oraz
2. Canzona i Kameralny zdobyli „Honorary Diploma of Excellence” (Honorowy Dyplom Doskonałości) w kategorii muzyki sakralnej (Sacred 1).

23. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Malta, 2017 r. Malta 2017 - dyplom Secular 1 Malta 2017 - dyplom Sacred 1 23. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Malta 2017 - nagroda

Nagrodę Główną 23. Festiwalu - Grand Prix Malta 2017 zdobył znakomity chór akademicki z Indonezji (Paduan Suara Mahasiswa Universitas Gadjah Mada).

Radość ze zdobycia tak wysokich nagród była ogromna zważywszy, że w ocenie międzynarodowego Jury (z Chorwacji, Czech, Wielkiej Brytanii i Malty) poziom festiwalu był bardzo wysoki.

W programie festiwalu oprócz zmagań konkursowych znalazły się też koncerty dla szerszej publiczności, występy na świeżym powietrzu, warsztaty muzyczne etc. Zespól nasz uczestniczył m. in. w koncercie muzyki folk (Choral Ethnic Sounds) w Mediterranean Conference Centre w Valletta (na 1,5 tys. miejsc), w którym wybrane chóry zaprezentowały się w strojach folklorystycznych. Wystąpił też z krótkim koncertem na specjalnej scenie zbudowanej w pobliżu Bramy Miasta na jednej z głównych ulic w Valletta. Uczestniczył we Mszy św. w kościele w wiosce rybackiej Marsaxlokk, uświetniając liturgię niedzielną swym śpiewem. Wystąpił ponadto podczas koncertu finałowego GRAND PRIX (Closing Ceremonie).

Tegoroczny Festiwal był wspaniałym świętem chóralnym, dającym jego uczestnikom możliwość spotkania się i muzykowania w tak niezwykłym miejscu, jakim jest Malta. Było to ogromne przedsięwzięcie tak pod względem artystycznym jak też logistycznym; organizatorzy zadbali jednak starannie o sprawny przebieg poszczególnych przesłuchań konkursowych, a także imprez towarzyszących; zapewnili też wiele dodatkowych atrakcji towarzyskich i turystycznych. Festiwal był miejscem spotkania się różnych kultur, narodowości i pokoleń; stał się prawdziwym świętem muzyki, radości i wspólnej zabawy!

Niezatarte wrażenie pozostawiła na wszystkich również sama inauguracja Festiwalu, która miała miejsce w konkatedrze pw. Św. Jana w Valletta z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz duchownych różnych wyznań; jej podniosły charakter, a zwłaszcza przesłanie towarzyszącej całej uroczystości, będące swoistym wołaniem o pokój na świecie, podczas której modlitwy przeplatały się ze śpiewem chórów i wspólnymi wykonaniami utworów, sprawiły, że ów nastrój zadumy i refleksji na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników tego ekumenicznego spotkania.

Udział w tym festiwalu nie byłby możliwy bez corocznego wsparcia finansowego naszego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, za co bardzo serdecznie dziękujemy.


Maria Wagińska-Marzec

[15.11.2017]