Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2010 / Kwadrofonik

Kwadrofonik


     Kwadrofonik to jedyny tego typu kwartet w Polsce i jeden z niewielu istniejących na świecie, powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo), Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-beats Duo).

Kariera zespołu rozpoczęła się w 2006 roku, od spektakularnego zwycięstwa podczas 9. Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Prezydenta Warszawy. Właśnie wtedy krytyka muzyczna uznała zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folkowej.

Kwadrofonik to zespół prowadzący niezwykły dialog muzyczny, w którym artyści niemal niezauważalnie zamieniają funkcje instrumentów – fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi a grupy instrumentów perkusyjnych przejmują funkcje instrumentów melodycznych. Precyzja wykonania, żywiołowość, dar nawiązywania bezpośredniego kontaktu z publicznością dają pełną gwarancję satysfakcji uczestników dźwiękowego widowiska. Muzycy, w czasie pracy nad własnymi utworami, często podążają drogą improwizacji, doświadczeń i poszukiwań dźwiękowych, mających na celu maksymalne wykorzystanie możliwości dwóch fortepianów i perkusji. W 2007 roku Kwadrofonik został laureatem prestiżowej Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) "Svetozar Stracina" w Bratysławie. Nagroda za nowoczesność, innowacyjność i wierność tradycji przyznana została po raz pierwszy w historii tego konkursu. W tym samym roku kompozycje zespołu zostały zaprezentowane w programie „Late Junction" Radia BBC3.

Muzycy wykonują również kompozycje oryginalnie skomponowane na takie instrumentarium, wśród nich m. in. utwory Beli Bartóka, Georga Crumba, Rolfa Wallina, a także utwory powstałe specjalnie dla zespołu (m.in. Różnia Wojciecha Ziemowita Zycha - premiera na Warszawskiej Jesieni w 2010 roku). Ważną rolę odgrywają autorskie transkrypcje utworów symfonicznych m.in. Święta Wiosny Igora Strawińskiego (światowa premiera w wersji na dwa fortepiany i perkusję w 2008 roku) czy Mazurki i Harnasie Karola Szymanowskiego (w 2007 roku).

W 2008 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu „Folklove", wydana przez Polskie Radio, entuzjastycznie przyjęta przez krytyków, za którą muzycy otrzymali w 2009 roku Folkowy Fonogram Roku – nagrodę krytyków za najlepszą płytę z muzyką folk. Zespół gościł na wielu występach i festiwalach m.in. w Polsce, Niemczech, Izraelu, Brazylii. W 2010 roku planowane są koncerty w Irlandii, Danii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (m.in. w prestiżowej Carnegie Hall), oraz debiut w Filharmonii Berlińskiej. Kwadrofonik doceniany jest przez publiczność nie tylko za wysoki poziom wykonawczy, lecz także za zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i dwóch fortepianów. Warto dodać, że koncerty te stają się pięknymi widowiskami, w czasie których muzycy w niezwykle plastyczny sposób wykorzystują często kilkadziesiąt instrumentów.